Uppfödare i Kategori I

Uppfödare i Kategori II

Uppfödare i Kategori III

Uppfödare i Kategori IV

Kategori I

Exotic, Perser, Ragdoll, Helig birma
& Turkisk van.

Kategori 2

American curl långhår/korthår, LaPerm långhår/korthår, Maine coon, Neva masquerade, Norsk skogkatt, Sibirisk katt, Turkisk angora

Kategori 3

Burmilla, Bengal, Brittiskt korthår/långhår, Burma, Chartreux, Cymric, Europé, Korat,
Kurilean bobtail långhår/korthår, Manx, Egyptian mau, Ocicat, Selkirk rex långhår/korthår, Singapura, Snowshoe & Sokoke

Kategori 4

Abessinier, Balines, Cornish rex, 
Don sphynx, Devon rex, German rex, Japanese bobtail, Orientaliskt långhår, Orientaliskt korthår, Peterbald, Russian blue, Siames, Somali, Sphynx & Thai

FRÄSETS UPPFÖDARE
Kategori I

S*Art Nouveau´s

Helig Birma
Gun Nylund (SVERAK-diplomerad uppfödare)
018- 50 08 51
gun.nylund@telia.com

S* Happy Blue Eyes

Helig Birma
Sylvia Dahl
0734-28 01 08
sylvia.dahl@telia.se

SE*Lileylo's

Helig Birma
Tanja Huotari
073-98 99 307
tanja.huotari75@hotmail.se

S*Läckerbiten´s

Helig Birma
Ylva Johansson Vahlgren
0175-60569, 076-882 60 24
ylva.jv@hotmail.com

S*Nebulosans

Helig Birma
Barbro Gretener (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Uppsala
018-32 81 29
nebulosan@comhem.se

S*Ladystar

Ragdoll
Carina Larsson
019-505 40001, 0760-77 18 55
ladylord40@hotmail.com

FRÄSETS UPPFÖDARE
Kategori II

SE*Kelinges

LaPerm
Maria Jakobsson
Mobil: 070-400 85 64 
adam.jakobsson@hotmail.com

SE*Cobains Nirvana

Maine Coon
Jennie Torbjörnsdotter Åslund
Uppsala
076-898 92 94
kontakt@cobainsnirvana.se

S*Dreamway's

Maine Coon
Marina Jönsson
Frövi
0581-77 75 02, 0734-16 95 14
idendream@hotmail.com

S*East Aurora´s

Maine Coon
Ulrika Berge (SVERAK- Diplomerad Uppfödare)
Västerås
021-83 04 56, 070-865 66 36
ulrika.berge@live.se

SE* Rosetails

Maine Coon
Mona Rosbacke
Uppsala
Mobil: 073-42 26 743
maer@glocalnet.net

S*Bisysslans

Norsk Skogkatt
Olof Alm
Mobil: 070-423 83 62
bisysslans1@outlook.com

S*Isalov's

Norsk Skogkatt
Lovisa Malabeux
Uppsala
018-36 49 02
 lovisamalabeux@gmail.com

SE*Backstugans

Norsk Skogkatt
Ina Öhman
Alunda
070-494 22 58
inaohman@hotmail.se

SE*Wilfliz

Norsk Skogkatt
Malin Vickman Eriksson
070-994 46 41
anezka@gmail.com

S*Biscaya BigPawz

Maine Coon
Hélène Holm
070-994 46 41
helene.holm@live.se

FRÄSETS UPPFÖDARE
Kategori III

SE*Junglepurrz

Bengal
Carina Siljebro (SVERAK-diplomerad uppfödare)
073-770 29 53
junglepurrz@msn.com

S*Millington's

Brittiskt Korthår
Kicki Gustavsson (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Stockholm, Rimbo
070-854 52 14
kicki.gustavsson@swipnet.se

S*Alway´s

Brittiskt Korthår
Anna Ek (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Uppsala
018-34 52 25
alwaysbritter@gmail.com

S*Activity's

Burma
Thomas Andersson
076-116 82 47
Örebro
burmesens@hotmail.com

S*Aloyisus

Burma
Åsa Ericsson
070-429 6895
aloysiuscattery@gmail.com

S*Lovestory's

Burma
Mary Hellman
0730-36 42 10
Uppsala
info@lovestorys-burmese.se

SE*Swedheart's

Burma
Johanna Penell
0730-85 80 31
Örebro
johannapenell@gmail.com

Vicuñas

Burma
Inger Gadeborg
018-25 38 20 eller 070-428 33 41
vicunasburmakatter@gmail.com

S*Mästertassen

Korat
Karin och Petter Dessne
kontakt@mastertassen.se

SE*Alsmarks

Ocicat
Cecilia och Björn Alsmark
Mobil: 073-707 84 18
katter@alsmarks.se

S*John-Johns

Ocicat
Ingrid Imkan (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Mobil: 070-794 04 00
ingrid.imkan@gmail.com

S*Sweetpaw's

Ocicat
Anna Olsén
Mobil: 0709-959 310
bjornminou@gmail.com

S*Venator's

Ocicat
Carl-Johan Hall
Mobil: 073-539 99 34
hall.carljohan@gmail.com

SE*Hormuz

Ocicat & Abessinier
Benjamin Jiglund
Uppsala

S*Alchymist’s

Burma
Hanna Emilsson
Kolbäck
alchymistsburmese@gmail.com

S*Coffea’s

Burma
Johanna Hird
Gustavsberg
info@coffeas.se

SE*Milikas

Ocicat
Cecilia Palm

FRÄSETS UPPFÖDARE
Kategori IV

S*Abbey Garden

Abessinier
Gabriella Gullin (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Stockholm
08-42871162, 076-811 16 37
gabriellagullin@gmail.com

S*Aloyisus

Abessinier
Åsa Ericsson
070-429 68 95
aloysiuscattery@gmail.com

S*Aucuparia´s

Abessinier
Jan Sjögren (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Uppsala
018-32 82 24
royalvalley@spray.se

S*Cat Claw's

Abessinier
Susanna Wallebo (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Stockholm, Älvsjö
070-660 44 09
susanna@catclaws.se

SE*Junglepurrz

Abessinier
Carina Siljebro (SVERAK-diplomerad uppfödare)
073-770 29 53
junglepurrz@msn.com

S*Moonstruck's

Abessinier
Celina Jacobson (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Uppsala
018-30 29 73, 070-399 35 74
info@moonstrucks.se

S*Primuz-Zezam

Abessinier
Torbjörn Sjögren & Britt-Marie Dahlin
(SVERAK-diplomerad uppfödare)
Stockholm, Huddinge
070-538 24 71
torbjorn@zezam.net

S*Rubensborg

Abessinier
Mikaela Ericsson
0174- 311 24
rubensborg@spray.se

S*Skimmerdal's

Abessinier
Anna Källström (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Umeå
070-355 75 80
anna.kallstrom@skimmerdals.se

SE*Skällholmens

Abessinier
Björn & Helena Söderström Csordás
08 – 57165415
pigge.o.gnidde@comhem.se

S*Tarjei´s

Abessinier
Carolina Roos
0243-240706, 070-354 07 06
carro-roos@hotmail.se

S*Angels Co

Siames & Orientaliskt korthår
Sandra Nordin
Stockholm, Sollentuna
073 – 642 90 06
 sandra@angelsco.se

S*Cupcakes

Peterbald
Jenny Frölén & Simon Ericsson
Stockholm, Tumba
073 – 076 41 40
 cupcakes@peterbaldcats.se

S*Green delicious

Orientaliskt korthår
My Holmberg
073-510 89 03
my.holmberg@hotmail.com

S*Labolinas

Siames & Orientaliskt korthår
Maria Madsen
Malmö
040-135241, 073-654 10 73
labolinas@hotmail.com

S*Mac-Razels

Siames
Irene Gunnar (SVERAK-diplomerad uppfödare)
0157-50188, 070-4565964
irene.macrazels@gmail.com

FIN*Sweetpurr's

Cornish Rex & Abessinier
Harri Sarri
072- 58 74 020
Uppsala
sweetpurrs@gmail.com

S*Rosmeggens

Orientaliskt korthår
Margot Blideros
070-423 83 62
margot13@hotmail.se

S*Backilandets

Abessinier
Eva Wålinder (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Uppsala
0702578192
eva.walinder@icloud.com

S*Tammee's

Siames & Orientaliskt korthår
Irene Eek Magnusson
Västerås
021 – 220 02
irene@fraset.se

Refibälls

Devon rex
Liliane Repa

Mjölvägen 6
168 64 Bromma
070-4954506

S*SiMyKeth

Siames & Orientaliskt korthår
Rithwa Nygren
Umeå
073-048 83 41
rithwa@kylen.nu